AS-CASTING

Jak MES SoftLi zvýšilo výrobní kapacity AS Casting v hodnotě 5 milionů korun ročně

„MES SoftLi je nekonečná studnice cenných informací, ke kterým máme přístup v reálném čase i zpětně. I díky němu jsme jako jedna z mála sléváren v černých číslech, což bohužel v dnešní době není v tomto oboru zcela běžné.“

Jiří Zdražil,
jednatel

Slévárna AS-CASTING vyrábí tlakové odlitky z pěti slitin hliníku. Orientuje se hlavně na automotive, kam dodává 65 % své produkce. Zbytek se rozdělí mezi elektroprůmysl a potravinářství.

AS-CASTING vyrábí pouze vícesériově, přičemž každá dávka obsahuje alespoň 10 000 kusů.

Výroba probíhá na 6 licích strojích, které 340 dní v roce fungují v nonstop provozu a odlévají produkty s hmotností od jednotek gramů až po 7 kilogramů.

Slévárna spolupracuje s firmami, které montují sestavy a teprve ty pak dodávají přímo automobilkám. Její odlitky využívají například společnosti Laird, Bosch, Brano Group a další pro výrobu různých částí vozidel jako jsou například radary, palivové pumpy, dveřní systémy.

Situace před implementací: spoléhání na ERP, Excel a pravdomluvnost

Ve slévárně používali pouze ERP systém Helios, který každých 12 hodin dával hlášení z výroby – kolik se toho vyrobilo, v jaké zmetkovitosti a kdo kolik čeho udělal plus do jaké míry se (ne)splnila norma.

Z toho ale v praxi pramenily 2 problémy:

  1. hlášení se vždy vyhodnocovalo až druhý den po směně, nebo dokonce až po víkendu;

  2. zaměstnanci údaje do systému zadávali ručně.

Každý si tedy po šichtě napsal, kolik toho za předchozích 12 hodin udělal, ERP vypočítal úroveň splnění normy a vedoucí pak vše zanesl do Excelu.

Vedení firmy tak mělo představu o tom, kolik kusů se za směnu vyrobilo, ale netušili, proč se další nevyrobily a proč nebyla splněna norma.

„Museli jsme zkrátka věřit vedoucím a jejich excelovým tabulkám. A to někdy byly zajímavé příběhy,“ říká Jiří Zdražil, jednatel slévárny.

„Stalo se například, že jeden stroj se stokrát po sobě vždy po minutě zasekl. Vedoucí směny ale do tabulky jen stokrát napsal ‚závada‘. Vůbec neřešil, o co šlo, a proto trvalo několik dní, než jsme zjistili, že se přehříval,“ dodává Zdražil, který si vzpomíná i na další nešvar.

„Manuální zadávání počtu vyrobených kusů některé zaměstnance svádělo k podvádění. Když byla norma 1000 kusů na směnu a oni měli jen 900 nebo 950, tak si řekli, že se to určitě ztratí a uvedli, že normu splnili. Ale počet vyrobených kusů neseděl a nešlo zjistit, kde vznikla chyba.“

Jindy botu udělali zaměstnanci v ručním zápisu produktivity nechtěně.

Vyplnili ho chybně. A místo 1000 vyrobených kusů za 12 hodin omylem uvedli, že během tisícihodinové směny udělali 12 výrobků.

To samozřejmě v systému udělalo neplechu a bylo nutné implementovat mezisystém, aby se podobné kiksy daly zpětně upravovat.

Spoléhání se na lidský faktor naráželo i na fyziologické limity člověka.

„Ze začátku, když jsme měli jen 2 linky, bylo alespoň teoreticky v lidských silách si vzpomenout na vše, co se během směny událo. Ale po rozšíření výroby už nebyla šance. Navíc reportování bylo kvůli potřebě náročného vzpomínání a následně manuálního přepsání do tabulky neúměrně dlouhé,“ vysvětluje jednatel AS-CASTING.

A když se v rámci zvětšování přidal mimo hlavní výrobní halu šestý stroj, tak bylo jasné, že je nutná změna.

MES z Německa by nadělal víc škody než užitku

Ve slévárně hledali vhodný MES několik let. Nejprve zvažovali německý systém vyvinutý firmou, která zároveň provozuje slévárnu. Jenže tam byl problém ve vysoké ceně a jazykové bariéře.

„Ti, co umí cizí jazyky, pracují v obchodním oddělení, zatímco technologové, kteří s MESem pracují a umí ho obsluhovat, zase neumí dostatečně dobře německy,“ vysvětluje Zdražil.

Jednatel AS-CASTING se po průzkumu trhu koncem roku 2022 rozhodl pro MES SoftLi.


Implementace byla rychlá, ale mohla být i rychlejší…

…kdyby ve slévárně měli stálého ajťáka a nikoliv jen externího IT poradce na telefonu. Proto bylo potřeba vyřešit problém se softwarovou i hardwarovou nepřipraveností.

Až na těchto pár detailů, které se i podle Jiřího Zdražila firem s vlastním ajťákem nebudou vůbec týkat, ale zavedení proběhlo zcela bez komplikací.

MES SoftLi slévárně zlepšuje výkonnost o 5 %

Vedení slévárny brzy po zavedení systému zjistilo, že MES SoftLi dokáže vyřešit jejich problém se sledováním výkonnosti i výkonností samotnou.

„Hliník musíte tavit při jasně dané teplotě, to nejde změnit. Ale můžete toho stihnout více vyrobit,“ komentuje Zdražil, na co se ve firmě z Novin pod Ralskem zaměřili.

Ačkoliv jejich výroba teď probíhá v několika místnostech, technologové a vedoucí mohou v reálném čase monitorovat celý provoz a mají přehled i o provázaných operacích.

MES SoftLi jim například ukazuje, kolik materiálu se právě v jednotlivých strojích nachází.

Zaměstnancům se stačí podívat na tabuli. 

Podle barev zjistí, jestli je nádrž:

  • plná – zelená

  • poloplná – oranžová

  • prázdná – červená

„Doplňování trvá 20 minut, takže je potřeba s tím začít s dostatečným předstihem, aby nevznikly prostoje. Dříve vznikaly, ale dnes se jenom barva u libovolného stroje změní ze zelené na oranžovou a lidé ví, kdy a co mají dělat. V minulosti si stěžovali, že to neví, ale dnes jim podobné základní pokyny automaticky dává MES,“ dodává jednatel AS-CASTING.

Odstranily se i prostoje při předělu směn.

Zaměstnanci si již stroje předávají za pochodu a bez kolečka:

  1. vypnutí

  2. rauchpauza

  3. zapnutí

  4. rozehřátí a tvorba několika zmetků

Jak už říkal Jaroslav Ordelt z firmy SumiRiko v jiné případové studii: Vědomí, že nadřízení mohou v reálném čase i historicky sledovat všechnu aktivitu u strojů dělá divy.

Podle jednatele slévárny vedlo zavedení MES SoftLi během každé směny u všech strojů k eliminaci 30minutového prostoje. Celkem tedy 6 hodin denně.

  • Fungování stroje stojí 2500 Kč za hodinu, takže každý prostoj je znát

  • 2 500 Kč/hod * 6 strojů = 15 000 Kč denně

  • 15 000 Kč * 30 dní = 450 000 Kč měsíčně

Slévárně se tedy zvedla kapacita o 450 tisíc korun měsíčně.

Ne vždy se zcela využije, ale dává prostor na to vydělat skoro o půl milionu měsíčně víc.

„Dosáhli jsme zvýšení produktivity o 5 %, aniž bychom s tím měli velkou práci, nebo museli šlapat po lidech,“ rekapituluje Zdražil.

Podle jednatele AS-CASTING ale má MES pozitivní efekt i na jednu ryze nevýrobní složku.

Vztahy se zákazníky.

MES zlepšuje i PR firmy

Zákazníci AS-CASTING podrobí slévárnu minimálně 10 auditům ročně, aby si osobně zkontrolovali, kde a jak probíhá výroba produktů, které odebírají.

V minulosti měli všichni stejnou – a naprosto stěžejní – otázku: Jak plánujete výrobu?

Už třetím rokem se na ní neptají.

„Pokud dokážete zákazníky při auditu přesvědčit, že máte dobrou organizaci, tak máte vyhráno,“ vysvětluje Jiří Zdražil.

Slévárna má na sledování výroby od klientů skvělé ohlasy. Už jim ani nemusí nic vysvětlovat, protože stačí zapnout SoftLi Reporting, ukázat jim jejich zakázku a vše je jasné.

Bezpapírová výroba je stejně důležitá jako dobré plánování

Zdražil od klientů cítil tlak i na bezpapírovou výrobu, aby vše bylo v počítači. Proto jim při auditech ukazuje také, jak využívají rozšiřující modul Forms.

Opět s vynikajícím feedbackem.

Ve slévárně dříve bojovali s tím, že se každé 2 hodiny v rámci kontroly kvality muselo chodit ke každému stroji a zapisovat vybrané parametry, ale:

  • nebylo to přesně po dvou hodinách,

  • údaje byly nepřesné či dokonce zcela vymyšlené,

  • další pracovník se pak musel 2 hodiny denně probírat papírama.

Dnes mají na operátorských terminálech definované zcela „blbuvzdorné“ formuláře, aby například při kontrolním měření každý zaměstnanec hned viděl, že tolerance je od-do a nevyplnil údaj mimo tento rozptyl.

Slévárna tak přechází na zcela bezpapírovou výrobu.

A kromě papíru už nepoužívá ani Excel.

Pouze MES SoftLi a ERP, ve kterém jenom kontrolují, jestli se tam třeba někdo nepřepsal.

Souhrn výsledků implementace MES SoftLi

  • Zvýšení produktivity o 5 %

  • Přechod na bezpapírovou výrobu

  • Zefektivnění organizace a plánování výroby


Chcete také zvýšit produktivitu?

Pomáháme malým i velkým výrobním firmám být až o 20 % efektivnější. Bez papírů. Bez prostojů. Bez výmluv.

Vyzkoušejte DEMO MES SoftLi, protože ukázaná platí.