Jak získat MES za polovinu? Díky dotacím na digitalizaci
Česká vláda nabízí 4 miliardy v dotacích na digitalizace českých firem. Využít můžete až 15 milionů, v ceně softwaru MES to znamená pokrytí až poloviny nákladů. O dotaci můžete žádat do 16. září. Jak ji využít na maximum, co musíte splňovat a jak to celé probíhá, řešíme v dnešním článku.
Radši se koukáte? Tak místo čtení mrkněte na náš rozhovor s Martinou Pšeničkovou z ARR. Problematikou dotací žije už 15 let.
Plně digitalizovaný přehled nad výrobním podnikem je dnes zásadní
Díky softwaru MES SoftLi máte na jediné integrované platformě přehled o všech výrobních i montážních linkách. V reálném čase sledujete plnění plánu nebo nutné kroky pro jeho úpravu. Přehled snadno analyzujete a vyhodnotíte. Vše bez jediného papíru v uživatelsky příjemném prostředí, které pochopí i operátor výroby v zácviku.
Díky programu Digitální podnik je digitalizace výroby konečně dostupnější
Digitální podnik je výzva, ohlášená Ministerstvem Průmyslu a Obchodu, v rámci Národního Programu Obnovy. Z evropských dotací nabízí až 4 miliardy korun.
Peníze firmám umožní pořízení nevýrobních informačních a komunikačních technologií.
Podmínkou je, aby řešení zásadně vylepšila pracovní postupy, rozšířila výrobní kapacitu nebo umožnila vývoj nových produktů.
Zároveň musí jít o komplexní projekty v oblasti digitalizace, a ne o dílčí řešení.
V praxi tyto podmínky splňuje třeba zefektivnění výroby pomocí softwaru MES. Dalším možným řešením je kompletní digitalizace dat nebo efektivní nastavení a řízení firemních procesů.
Pro koho je Program digitální podnik určen?
O dotaci mohou žádat:
Malé podniky do 50 zaměstnanců a s výší obratu do 10 milionů EUR.
Střední podniky do 250 zaměstnanců a s obratem do 50 milionů EUR.
Velké podniky uspějí pouze v regionech soudržnosti NUTSII SV, SZ, Střední Morava a Moravskoslezsko. Pro přehlednost přikládáme vizuální mapu:
Mapa regionů soudržnosti NUTSII. Oblast, ve které jsou velké firmy kvalifikované pro žádost o dotaci, je obtažena červeně.
Jak vysokou dotaci můžete získat a kolik procent z ceny digitalizace to zhruba pokryje?
Minimálně můžete žádat o dotaci ve výši 1 milionu korun. To znamená, že pokud jako žadatel získáte 50% dotaci, musí celková zakázka stát alespoň 2 miliony korun.
O procentuální výši dotace bude ministerstvo rozhodovat dle území realizace projektu a velikosti subjektu žadatele. Další podmínkou financování projektů je minimálně 25% peněžní příspěvek žadatele z vlastních zdrojů, který nejde splatit pomocí veřejných fondů.
Rozdělení výše podpory podle regionální mapy soudržnosti, jsme vám přepsali do přehledné tabulky:
Takže v praxi to bude vypadat následovně:
Malý podnik získá největší míru dotace v regionu NUTSII SZ, a to až 60 %. Nejméně dostane v rámci NUTSII JV, konkrétně 40 %.
U středních podniků budou limity nižší. Nejvýše dosažitelné procento dotace je opět na NUTSII SZ ve výši 50 %. Maximálně 30 % firmy dostanou v rámci NUTSII JV.
Velké podniky mohou žádat pouze ve 4 zmíněných regionech soudržnosti NUTSII. Největší 40% dotaci dostanou na NUTSII SZ, v ostatních případech půjde vždy o 30% míru.
Jsou všechny náklady v rámci dotace uplatnitelné?
Základním požadavkem pro uplatnění nákladů v rámci dotace je, aby CZV obsahovalo z 80 % takzvané pokročilé technologie a z 20 % technologie základní.
Oba druhy těchto technologií ministerstvo jasně definuje:
Pokročilé technologie obsahují třeba aktivní prvky sítě LAN, měřicí techniku a nástroje pro jejich administraci, logistické technologie pro přenos dat nebo monitoring systémy.
Základní technologií jsou naopak osobní počítače, běžné servery, pasivní prvky sítě LAN, záložní zdroje, chytré telefony a jiné.
Ale pozor, ne všechny náklady jsou v rámci výzvy způsobilé. Musíte se samostatně seznámit s pravidly. Ta například vylučují podporu na výrobní technologie, publicitu, administraci projektu, měřící stanice nebo 3D tiskárny.
Dále musíte v projektu splnit podmínku tzv. Počáteční investice, která zajistí zásadní změnu výrobního postupu, založení nové provozovny, rozšíření té stávající nebo výrobu nových produktů.
Podle čeho se žádost o dotaci vyhodnocuje?
Ministerstvo bude kontrolovat už zmíněná kritéria přijatelnosti, formálních náležitostí a ekonomického hodnocení žadatele. Některá z nich dostanete možnost opravit, některá ne.
Žádosti, které projdou kontrolou a splní podmínky výzvy, přejdou do věcného hodnocení. To stojí na bodovém systému. Ministerstvo projekty seřadí dle výše bodů a následně je podpoří do limitu celkové alokace na výzvu.
S konkrétními kritérii bodování se seznamte dopředu. Jen tak zjistíte, do jaké míry Váš záměr odpovídá preferencím státního programu.
O bodování musíte vědět následující
Nejvyšší bodovou intenzitu získají zcela nová řešení vnitropodnikových informačních systémů, oproti pouhému nahrazení těch stávajících.
Více bodů získají i projekty cílící na posílení kybernetické bezpečnosti, digitalizaci logistiky, využití cloudových služeb nebo prvků AI.
A ještě větší bodové ohodnocení dostanete, pokud bude ve Vašem projektu poměr pokročilých technologií vyšší než 95 %.
Jak se o dotaci žádá a jak dlouho zhruba trvá vyřízení?
Žádost podáte prostřednictvím portálu ISKP14+.
K žádosti přiložte zpracovaný podnikatelský záměr dle povinné osnovy, finanční výkazy, kategorizaci CZV (rozdělení nákladů na pokročilé a základní technologie) a další nezbytná prohlášení a dokumenty.
Deadline pro žádosti je do 16. 9. 2022.
Je dotace dost velká, aby se investice do digitalizace firmám vyplatila i v současné ekonomické situaci?
Rozhodně ano. I bez dotací je digitalizace jasným krokem kupředu, bez kterého dnešní firmy rychle ztratí konkurenceschopnost. Současná podpora vlády snižuje finanční zátěž procesu, výrazně zkracuje i návratnost vložené investice.
U systému MES dotace pokryjí až 50 % z celkové částky
Něco Vám není jasné? Tak dorazte na 30 minutovou konzultaci zdarma a ušetřete si spoustu práce. Poradíme Vám ohledně postupu, probereme kvalifikaci a zprostředkujeme kontakt na agenturu, která za Vás zpracuje dokumentaci projektové žádosti.